Jak se to mělo s Gliwicemi? Aneb Počátek 2. světové války

Operace: „Himmler“
Místo: Gliwice (Gleiwitz); Horní Slezsko (Německo)
Den: 31.8.1939
Čas: 20 hodin
Iniciátoři: Němci za pomocí SS (Alfred Naujocks; Heinrich Mueller, Reinhard Heydrich a Herbert Mehlhorn)

O co se jedná:
Gliwická provokace, nebo přesněji řečeno Přepadení rádiového vysílače v Gliwicích, byl předem připravovaný útok Němců na svou vlastní rádiovou stanici, zformovaný jako součást Operace Himmler. Ta měla za úkol přesvědčit Evropu (zejména Velkou Británii a Německo) o útoku Poláků na Německo. Její podstatou bylo přepadení 21 míst na Polsko-německé hranici, která měla dát závdavek na početí 2. světové války ze strany Polska. Jednalo se však o pouhou záminku, resp. fingované přepadení, tzv. false flag operation (Operace pod falešnou vlajkou), neboť iniciátory celé akce nebyli nicnetušící Poláci, ale samotní Němci ve spolupráci s jednotkami SS.

Příprava:
Operace Himmler, včetně Přepadení vysílače v Gliwicích, byla dlouho utajovaná a připravovaná akce vrchních představitelů Německa. Pod vedením Adolfa Hitlera, za účasti našeho zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, velitele gestapa Heinricha Muellera a Herberta Mehlhorna z SS, byl Alfred Naujocks, jakožto pověřený velitel útoku na Gliwice, informován o připravovaném útoku na zmíněný rádiový vysílač.

Pro akci byly zajištěny polské uniformy, zbraně, průkazy a dokonce i jiné další maličkosti (např. cigarety), které měly podpořit věrohodnost plánovaného německého útoku. Gestapo navíc vyčlenilo skupinu trestanců z koncentračního tábora Dachau, kteří měli představovat polské vojáky. Těm bylo řečeno, že se jedná o účast na natáčení filmu.

Průběh:
Kolem osmé večerní hodiny 31. srpna 1939 proběhl útok na rádiový vysílač v Gliwicích. Němci a pověřená skupina SS v polském převlečení vtrhli do tamějších budov a jali se hledat studio, aby mohli svůj útok vyhlásit rádiem. Předpřiravená pětiminutová výzva německým ozbrojencům v Berlíně se jim však nepodařila odvysílat celá, neboť rádiový vysílač v Gliwicích, jenž sice sídlil pouhé 3 km od německo-polských hranic a jeho dosah tedy mohl zacílit i na území Velké Británie, ve skutečnosti kýžené relace nevysílal. Gliwický rádiový vysílač sloužil zejména jako retranslační stanice. I přesto se z vysílané výzvy o obsazení Gliwického rádia dostalo na veřejnost prvních několik polsky přednesených slov: „Mluví polská vzbouřenecká fronta! Říšský vysílač Gleiwitz je v našich rukou. Hodina svobody udeřila!“.

Na celou operaci měli Němci pouhou čtvrthodinu. Po jejím uplynutí by totiž na místo dojely nicnetušící místní německé jednotky a to by znamenalo zbytečné krveprolití německé krve. Na místě po fingovaném útoku zůstali na důkaz polské agrese těla „konzerv“ (vybraných jednotlivců z koncentračního tábora Dachau) a pro větší důvěryhodnost také tělo německého Franciszeka Honioka, který pomáhal polským lidem a den před útokem na Gliwice byl zatčen gestapem.

Následky:
Přestože útok na Gliwický rádiový vysílač nedopadl přesně tak, jak si Němci představovali, následujícího dne (1.září 1939) započala 2. světová válka napadením Polska ze strany Němců, kteří bojovali za odvetu za napadení onoho rádiového vysílače během předešlé noci. Franciszko Honiok byl zaevidován jako oficiální první oběť 2. světové války.

Poznámka:
I když měl útok na Gliwický rádiový vysílač přesvědčit svět o tom, že za vznik 2. světové války může Polsko (Němci dokonce povolali americké dopisovatele, aby přezkoumali celý incident a potvrdili pravdivost tohoto tvrzení – ovšem s velice malými možnostmi přezkoumání reality věci), dnes všichni chápeme, že pravým agresorem bylo Německo v čele s Adolfem Hitlerem.

+ K objasnění pravdy posloužilo nemálo svědectví Alfreda Naujockse při Norimberských procesech.

Použité zdroje:
http://gyd.name/konspirace-ktere-se-staly-operace-himmler/
http://www.rozhlas.cz/wwii/1939/_zprava/130943
http://www.armyweb.cz/clanek/incident-v-gliwicich

Leave a Comment