Hird

Landshird-Chef (Vidkun Quisling byl Øverste Hird-sjef):
Karl Stenersen 1934 – 1.3.1935
J.B Hort 3.1935 – 1.1.1937
Orvar Saelig;ther 1.1.1937 – 8.1940
Konrad Sundlo 8.1940 – 1941
Oliver Moslash;ystad 12.1.1942 – 30.3.1944
Karl Marthinsen 30.3.1944 – 8.2.1945
Henrik Rogstad 8.2.1945 – 9.5.1945

Rikshird

Hird nebo Rikshird, byl norskou obdobou německých SA. Hird znamenal v norské historii stoupence krále, byl to volný překlad “stoupenců národa nebo státu”. Hird – Rikshird byl zformován v roce 1933 z členů Nasjonal Samling ve věku 18 až 45 let. Celkový počet před německým útokem byl asi 500 mužů. Po okupaci počet rostl a v roce 1943 byl 45.000 až 60.000. Tak úspěšný byl ironicky díky pomoci Josefa Terbovena, protože Hitler přikázal Terbovenovi pomoci Quislingovi při zvětšování velikosti NS. Úspěch je vidět ve srovnání 6.000 členů v roce 1940 a 50.000 v roce 1943. V 3.1941 dostal Rikshird policejní úkoly a v 3.1942 byla zformována první armádní jednotka Rikshird, Hird Battalion. Tato jednotka se později stala Tovární stráží Hird. V roce 1943 se Rikshird stal částí oficiální Norské armády spolu s Foregarden, Germanic SS Norge a částí norské policie. Rikshird byl podobně jako SA, stranickou organizací s povinností sloužit několikrát týdně, kromě Hird tovární stráže a Foregarden. Rikshird se skládal ze 7 pluků a mnoha samostatných jednotek. Samostatné jednotky byly složené z norských studentů na německých školách. Seznam 7 pluků Rikshird:

Číslo

Posádka/název

Oblast

No 1

Viken

Oslo

No 2

Eidsivating

Opland a Hedemark

No 3

Hafrsfjord

Jižní Norsko

No 4

Gulating

Bergen

No 5

Frostating

Trondelag

No 6

Haalogaland

Severní Norsko

No 7

Viking

Oslo

Příslušníci pluků Rikshird mohli nosit rukávové pásky, ale není známo, zda ji měly všechny pluky. Jsou známé dva pásky, pro Rikshird Regiment No 1 Viken a Rikshird Regiment No 7 Viking. Pásky byly noseny na levém rukávu. Důstojnická škola Rikshird existovala v Odnes a od roku 1943 v ní bylo ročně 300 studentů. Všichni instruktoři byli bývalými členy norského Legionu. Rikshird používal černou vlajku se zlatýma rudým slunečním křížem směřujícím k mečům. Každý pluk měl svůj symbol. Uniforma Rikshird se skládala z tmavomodré tuniky, tmavomodrých kalhot, hnědé košile, černé vázanky a modré lyžařské čepice. Na rukávu byl znak podobný vlajce.

Forergarden

Velitel (Sveitfører):
Carlsson 20.4.1942 – 1.4.1944
Sverre Henschien 1.7.1944 – 2.1945
Sophus Kahrs 2.1945 – 5.1945

Foregarden byla Quislingova osobní strážní formace. Skládala se ze 150 mužů, trávících šest měsíců ochranou Quislinga a jeho sídla. Příslušníci této jednotky nosili služební nebo vycházkovou uniformu. Služební se skládala ze šedozelené tuniky, lyžařských kalhot a čepice. Na levém rukávu nosili VQ monogram (Vidkun Quisling) a orlici NS se slunečním křížem. Vycházková uniforma se skládala z tmavě modré tuniky, kalhot a čepice.

Hirdmarinen

Velitel (Hirdmarinefører):
Bertel Bruun 5.1942 – 17.11.1943
Thorleif Fjeldstad 17.11.1943 – 5.1945

Hirdmarinen byl námořní Hird a Unghirdmarinen byl mládežnickou částí této organizace. Tato skupina byla vytvořena v 5.1942 a byla víceméně výcvikovou formací pro rekruty do německé Kriegsmarine. Skupina norských dobrovolníků a členů této organizace byla přesunuta do Německa v 1.1943 a poslána do výcvikové oblasti Trondheim. Odznakem organizace byla NS orlice držící sluneční kříž.

Hirdens Flykorpset

Velitel (Korpsfører):
Erling W. Eliassen

Tato organizace byla leteckou sekcí Hird. Skupina byla organizována v roce 1942 pro základní výcvik v Luftwaffe, podobně jako v Německu NSFK. První skupina členů Hirdens Flykorpset byla poslána k Luftwaffe v 2.1943. Znakem Hirdens Flykorpset byla letící orlice držící štít s křížem a dvěma meči s dubovými listy.

Hirdens Bedriftsvern (HBV) byl zformován v 3.1942 jako první vyzbrojená složka Hird. Kádry byly z bývalých vojáků Freiwilligen Legion Norwegen a spolu s Hirdens Alarmenheter (HAE) byl používán ke střežení norských závodů pracujících pro Němce. HBV velel Oberst Hvoslef do své smrti v roce 1944 a později Hauptsturmführer Frode Halle, který velel také HAE.

Organizace:
NS Fører
Hirdsjefen
Rikshirdstaben
Hirdfordelingen
Regimentet
Fylkingen
Sveiten
Troppen
Laget

Náborové plakáty Hird:

Leave a Comment

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close