Hansa-Branderburg C.I

Hansa-Brandenburg byl rakouský válečný letoun. V poválečném Československu se zasloužil o vznik Československých Aerolinií a továrně Aero posloužil za základ úspěšné řady dopravních letadel.

Vznik a vývoj

Hansa-Brandenburg C.I byl rakouský válečný letoun kategorie C – ozbrojený dvoumístný pozorovací a bombardovací letoun. První let proběhl v roce 1916.

V Československu se stal předlohou pro továrnu Aero, která jeho věrnou kopii začala stavět jako typ Ae-01 a vylepšovala v řadě typů A-14, A-15 a A-26. Další továrna Letov se nechala inspirovat Brandenburgem při stavbě letounu Š-10.

Hansa-Branderburg C.I

 Služba vlasti

Hansa-Brandenburg C.I sloužil v čs. letectvu hlavně jako školní a pozorovací letoun, který byl vyzbrojen pro vojenské účely pohyblivým kulometem Lewis. Nejvíce však posloužil při rozvoji letecké dopravy v Československu, kdy ve své upravené verzi A-14 stál u vzniku Československých aerolinií a nalétal s nimi celkem 451.721 km a přes 5.000 hodin bez jediné smrtelné nehody.

Technický popis

Hansa-Brandenburg C.I byl dvoumístný jednomotorový dvouplošník celodřevěné konstrukce, potažený plátnem. Podvozek měl pevný s ostruhou na zádi. Vyzbrojen byl jedním pohyblivým kulometem Lewis pro pozorovatele, který seděl za pilotem.

rozpětí  12 m

délka  8,4 m

nosná plocha  38,5 m2

prázdná hmotnost 933 kg

vzletová hmotnost 1.269 kg

max. rychlost 158 km/h

dostup 5.000 m

výdrž  3 hod. 

doba výstupu 36 min. 

do výšky 4.000 m

Leave a Comment