Fritz Bayerlein

Fritz Bayerlein
Generalleutnant

Narozen: 14.1.1899 ve Würzbergu
Zemřel: 31.1.1970 ve Würrzbergu

Fritz Bayerlein Bayerlein začal svoji vojenskou kariéru v 16-ti letech jako kadet v 2. Jäger Battalion bojujícím proti Britům na západní frobtě během 1. světové války. V srpnu 1918 byl vyznamenán Železným křížem II. třídy. Do armády vstoupil opět v roce 1921 a sloužil jako Leutnant v 21. Infanterie Regiment od ledna 1922. V březnu 1934 byl povýšen do hodnosti Hauptmann a v roce 1938 byl Majorem a štábním důstojníkem u 3. Panzer Division.
Bayerlein byl přidělen jako operační důstojník k 19. Armee Korps v Panzer Gruppe Guderian během invaze do Francie v červnu 1940 a později sloužil ve stejné roli, když General Guderian převzal velení 2. Panzer Korps. V září 1940 byl povýšen do hodnosti Oberstleutnant a poslán do Afriky v září 1941 jako náčelník štábu Afrika Korps a v prosinci 1941 získal ytířský kříž. Od léta 1942 do počátku roku 1943 byl náčelníkem štábu maršála Rommela. Již jako Generalmajor, Bayerlein krátce velel Afrika Korpsu, když jeho velitel, General Nehring, byl v listopadu 1942 zraněn. Později sloužil jako náčelník štábu italského velitele Generala Messeho před evakuací do Itálie v květnu 1943 pro nemoc. V červenci 1943 obdržel Dubové listy a velel 3. Panzer Division na východní frontě od srpna 1943 do počátku roku 1944. V únoru 1944 převzal velení nové Panzer Lehr Division a byl povýšen do hodnosti Generalleutnant v květnu 1944. Vedl tuto divizi v Normandii a u Caen v červenci 1944. Za svou roli v zpomalení postupu Spojenců (ztratil zde 78% tanků) byl Bayerlein vyznamenán Meči. Během ofenzívy v Ardenách bojoval u Bastogne a v únoru 1945 převzal velení LIII Armee Korpsu, bojujícího v Porýní a Porúří, kde padl v dubnu 1945 do zajetí.
Po válce vydal Bayerlein několik historických studií o válce.

Povýšení:
Leutnant (1.1.1922)
Oberleutnant (1.1.1927)
Hauptman (1.3.1934)
Major (1.6.1938)
Oberstleutnant (1.9.1940)
Oberst (1.4.1942)
Generalmajor (1.3.1943)
Generalleutnant (1.5.1944)

Přidělení:
Kadet v 9. Bavarian Infanterie Regiment (5.6.1917 – 12.1.1918)
převelen k polnímu doplňovacímu oddílu u 4. Bavarian Infanterie Division (12.1.1918 – 28.5.1918)
na frontě u 9. Bavarian Infanterie Regiment (28.5.1918)
přidělen k 12. bavorskému kadetskému kurzu ve Freisingu (14.9.1918 – 19.11.1918)
na frontě u 9. Bavarian Infanterie Regiment (do 15.4.1919)
převelen k Freiwilligen Battalion ‘Dittmar’/5. Kompanie (15.4.1919 – 28.5.1919)
převelen k 45. Reichswehr Infanterie Regiment (28.5.1919 – 1.1.1921)
zařazen do kurzu ve škole pěchoty ve Wünsdorfu (27.5.1920 – 30.11.1920)
převelen k 21. Infanterie Regiment (1.1.1921 – 1.10.1930)
zařazen do sportovního výcvikového centra ve Wünsdorfu (17.6.1922 – 13.12.1922)
zařazen do kurzu pro tělesný výcvik ve Wünsdorfu (20.6.1924 – 24.11.1924)
zařazen k 7. Pionier Battalion (1.10.1924 – 25.11.1924)
zařazen do školy pěchoty (1.5.1927 – 1.10.1930)
Adjutant I. Battalion, 21. Infanterie Regiment (1.10.1930 – 1.5.1933)
zařazen do výcviku velitelů u štábu 2. Division (1.10.1932 – 1.5.1933)
zařazen jako důstojník speciálních služeb do armádního velení (1.5.1933 – 15.4.1935)
převelen do štábu Artillerie-Führung V ke generálnímu štábu armády (15.4.1935 – 15.10.1935)
převelen k 15. Division (15.10.1935 – 15.4.1936)
převelen ke generálnímu štábu (15.4.1936 – 12.10.1937)
zařazen do štábu velitelství obrany Hanau (4.1.1937 – 31.1.1937)
zařazen do kurzu velitelů horských jednotek ke 100. Gebirgs Infanterie Regiment (5.4.1937 – 14.4.1937)
velitel roty u 6. MG Battalionu (12.10.1937 – 10.11.1938)
zastupující důstojník XV. Armee Korps v generálním štábu (10.11.1938 – 1.4.1939)
operační náčelník 10. Panzer Division (1.4.1939)
Ia 10. Panzer Division (1.4.1939 – 25.2.1940)
Ia XIX. Panzer Korps (25.2.1940 – 1.6.1940)
Ia Panzergruppe “Guderian” (1.6.1940 – 16.11.1940)
Ia 2 Pz.AOK
Führer-Reserve O.K.H. (30.8.1941 – 5.10.1941)
náčelník štábu D.A.K. (5.10.1941 – 7.12.1942)
velitel D.A.K. (31.8.1942 – 1.9.1942)
náčelník štábu “Deutsche-Italienische” Pz.AOK (7.12.1942 – 1.3.1943)
Führer-Reserve O.K.H. (31.5.1943 – 20.10.1943)
velitel 3. Panzer Division (21.10.1943 – 4.1.1944)
velitel Panzer Lehr Division (10.1.1944 – 7.6.1944 a 9.1944 – 15.1.1944)
velitel XII SS Armee Korps (20.1.1945 – 29.1.1945)
Führer-Reserve O.K.H. (29.1.1945 – 29.3.1945)
velitel LIII Armee Korps (24.3.1945 – 17.4.1945)

Vyznamenání:
• 1914 Železný kříž II. třídy (30.8.1918)
• 1939 Železný kříž II. třídy – spona (13.9.1939)
• 1939 Železný kříž I. třídy (27.9.1939)
• Odznak za zranění 1939
• Odznak za zranění 1918
• Tankový bojový odznak ve stříbře
• Kříž cti 1914-1918
• Ärmelband “Afrika”
• Rytířský kříž: 26.12.1941
• Dubové listy: 6.7.1943 (258.)
• Meče: 20.7.1944 (81.)
• Německý kříž ve zlatě: 23.10.1942 (209/2.).
• Ehrenblattspange des Heeres (5630.): 6.3.1945
• Italská stříbrná medaile za statečnost

Poznámky:
• 8.6.1944 na cestě do Normandie se Bayerlein stal terčem leteckého útoku.
• Bayerlein byl v americkém zajetí (8.5.1945-1947)
• Citován ve Wehrmachtbericht 11.1.1944 a 26.6.1944.

Leave a Comment

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close