Držitelé Rytířského kříže narození na území ČSR – part 3.

Do tohoto seznamu jsem zahrnul držitele RK všech stupňů, kteří mají místo narození na území dnešní ČR a SR.

Rytířský kříž Železného kříže:

Kapitán (Hauptmann) Otto von Ballasko

*29.4.1919 Liberec (Reichenberg), +5.2.2005 Vídeň. Otto von Ballasko získal RK 13.8.1942 jako velitel 9. letky 1. bojové eskadry “Hindenburg” (KG 1 “Hindenburg”) za boje u Leningradu.

Poručík (Leutnant) Friedrich Bausch

*6.8.1915 Šluknov(Schluckenau), 21.4.1971 Brémy, SRN.

Friedrich Bausch získal RK 12.3.1945 jako velitel 3. roty ženijního praporu 5. výsadkové (Fallschirmjäger) divize za boje na Rýně.

Poručík (Leutnant) Herwig Bittner

*1.6.1920 Opava (Troppau), +22.8. 1944 Kol. Góry, Polsko. Herwig Bittner získal RK 18.1.1944 jako velitel čety 1. baterie 270. oddílu samohybných děl (SturmGeschAbt 270) za boje u Dněpru.

Šikovatel (Feldwebel) Josef Blümel – *15.8.1921 Brod (Prode) okres Trutnov, +19.9.1944 u Rigy. Josef Blümel získal RK in memoriam 28.1.1945 jako příslušník 10. letky 3. bitevní eskadry (SG 3) za boje nad Pobaltím.

Vrchní šikovatel (Oberfeldwebel) Walter Böhm

*16.12.1918. Walter Böhm získal RK 17.3.1945 jako průzkumné čety 8. průzkumného oddílu 8. tankové divize za boje ve Slezsku.

Šikovatel (Feldwebel) Otto Bukatschek – *14.1.1915 Rousínov (Morgentau) okres Česká Lípa, +24.3.2003. Otto Bukatschek získal RK 24.7.1941 jako četař a velitel družstva 52. střeleckého pluku 18. tankové divize za boje u Smolenska.

Kapitán (Hauptmann) Kurt Capesius – *12.2.1919 Teplice-Šanov (Teplice-Schönau), +4.10.1958 Štýrský Hradec. Kurt Capesius získal RK 30.11.1944 jako velitel 3. skupiny 66. bojové eskadry (KG 66) za boje nad Francií.

Kapitán (Hauptmann) Albert Celerin

*15.7.1921 Cheb (Eger), +31.12.1997 Vídeň.

Albert Celerin získal RK 10.10.1944 jako nadporučík a příslušník 4. dálkové průzkumné skupiny (Fernaufklärungsgruppe 4) za boje nad Maďarskem.

Četař (Unteroffizier) Wilhelm Czorny – *4.12.1924 Svržno (Zwirschen) okres Domažlice, +22.4.1987 Friedberg, SRN. Wilhelm Czorny získal RK 4.10.1944 jako svobodník a střelec z kulometu 2. roty pluku pancéřových granátníků “Großdeutschland” za boje na Litvě.

Generálporučík Otto Drescher – *5.10.1895 Mikuleč (Nikl) okres Svitavy, +13.8.1944 Klajpeda (Memel) Litva. Otto Drescher získal RK 6.4.1944 jako velitel 267. pěší divize za velení divize u Mogileva. Od přechodu Němenu 13.8.1944 je veden jako nezvěstný.

Plukovník (Oberst) Josef Elbl – *26.3.1893 Plzeň, +10.11.1943 Ivankov u Kijeva. Josef Elbl získal RK 22.8.1943 jako velitel 330. granátnického pluku 183. pěší divize za úspěšné boje u Orla.

Četař (SS-Unterscharführer) Johann Fiedler

*28.4.1922 Stanovice (Stangendorf) okres Trutnov, +23.9.1999. Johann Fiedler získal RK 16.6.1944 jako velitel čety v 5. rotě 6. pluku pancéřových granátníků SS “Theodor Eicke” 3. tankové divize SS “Totenkopf” za boje v Rumunsku.

Svobodník (Gefreiter) Walter Fiedler – *26.4.1926 Broumov (Braunau) okres Náchod, + duben/květen 1945 Berlín. Walter Fiedler získal RK 28.12.1944 jako telefonista štábu II. praporu 219. dělostřeleckého pluku 183. divize lidových granátníků za boje u Cách.

Četař (Unteroffizier) Ernst Fraps – *31.12.1911, +26.1.1943 u jezera Ladoga. Ernst Fraps získal RK 18.5.1942 jako desátník 2. roty 28. protitankového oddílu 28. myslivecké divize za boje u Leningradu.

Vrchní šikovatel Siegfried Fischer

*27.11.1918 Strážné (Pommerndorf) okres Trutnov, +26.3.1998 Rheinbach, SRN. Siegfried Fischer získal RK 28.2.1945 jako příslušník 1. bitevní eskadry (SG 1) za boj na východní frontě. Zničil 80 tanků a sestřelil 15 letadel.

Vrchní šikovatel Josef Flögel

*19.10.1919 Volanov (Weigelsdorf) okres Trutnov, +24.1.1997. Josef Flögel získal RK 19.2.1945 jako příslušník 5. noční bitevní skupiny (NSchlGrp 5) za boje nad Maďarskem.

Četař (SS-Unterscharführer) Egon Franz

*19.7.1921 Prostřední Lánov (Mittellangenau) okres Trutnov, + 25.8.1944. Egon Franz získal RK in memoriam 16.10.1944 jako velitel čety v 3. rotě 9. pluku pancéřových granátníků SS “Germania” z 5. tankové divize SS “Wiking” za boje u Varšavy, kde také padl.

Poručík (Leutnant) Erwin Frieb – *13.7.1924, +17.3.1994. Erwin Frieb získal RK velitel čety v 1. rotě 1558. dělostřeleckého pluku 558. divize lidových granátníků za boje ve Východním Prusku.

Generálmajor Bruno Gerloch – *11.11.1890 Český Těšín, +3.9.1954 Vídeň, Rakousko. Bývalý příslušník rakouského Bundesheeru Bruno Gerloch získal RK 4.9.1940 jako podplukovník a velitel 90. dělostřeleckého pluku za boje ve Franciia Německý kříž ve zlatě 8.2.1942 jako plukovník a velitel téže jednotky za boje u Kalugy.

Kapitán (Hauptmann) Kurt Goldbruch – *13.8.1919 Podmokly (Bodenbach) okres Děčín, +19.4.1945 Kunersdorf, Německo. Kurt Goldbruch získal RK 28.1.1945 jako nadporučík a velitel 8. letky 1. bitevní eskadry (SG 1) za boje na východní frontě.

Podplukovník (SS-Obersturmbannführer) Rainer Gottstein – *10.8.1910 Liberec (Reichenberg), +13.2.1945 Tök, Maďarsko. Rainer Gottstein získal RK 6.2.1945 jako velitel SD a Sicherheitspolizei v Budapešti. Padl při pokusu o únik z města.

Kapitán (SS-Hauptsturmführer) Franz Grohmann – *16.10.1919 Mikulášovice (Nixdorf) okres Děčín, +7.4.2000. Franz Grohmann získal RK 23.8.1944 jako nadporučík a velitel 3. roty 3. pluku pancéřových granátníků SS “Deutschland” 2. tankové divize SS “Das Reich” za boje ve Francii.

Kapitán (Hauptmann) Anton Grünert – *11.10.1917 Nové Sedlo (Neusattl) okres Sokolov, +8.8.1944 Zabiec, Polsko. Anton Grünert získal RK 15.3.1943 jako nadporučík a velitel 3. baterie 201. oddílu samohybných děl (SturmGeschAbt 201) za boje na východní frontě.

Četař (SS-Unterscharführer) Georg-Rudolf Grünner – *18.10.1923 Brno (Brünn). Georg-Rudolf Grünner získal RK 10.3.1945 jako velitel družstva v pluku “Mohr” v pevnosti Vratislav (Festung Breslau).

Generálporučík Ernst Hammer

*20.10.1884 Sokolov (Falkenau), +5.12.1957. Ernst Hammer získal RK 20.12.1941 jako velitel 75. pěší divize za boj na východní Ukrajině.

Kapitán (Hauptmann) Josef Hampl – *22.11.1915 Sokolov (Falkenau), +30.8.1964 Kempten, SRN. Josef Hampl získal RK jako nadporučík a velitel 3. roty 85. pluku horských myslivců 5. horské divize za boje na řece Volchov.

Kapitán (Hauptmann) Max Haschberger

*29.7.1913 Nejdek (Neudek) okres Karlovy Vary, +15.1.2002 Regensburg.

Max Haschberger získal RK 27.8.1943 jako nadpraporčík (Oberfähnrich) a ordonanc I. praporu 481. granátnického pluku 256. pěší divize za bojů u Smolenska.

Nadporučík (Oberleutnant) Heinrich Hawelka – *11.7.1917 Jihlava, +21.8.1995. Heinrich Hawelka získal RK 22.1.1944 jako adjutant III. praporu 413. granátnického pluku 206. pěší divize.

Kapitán (Hauptmann) Otto Heger – *28.12.1911 Hustopeče (Auspitz) okres Břeclav, +29.8.2006 Linec, Rakousko. Otto Heger získal RK 21.9.1944 jako velitele II. praporu 227. mysliveckého pluku 100. myslivecké divize za boje v Haliči.

Kapitán (Hauptmann) Rudolf Heger – *1.6.1917 Hustopeče (Auspitz) okres Břeclav, +30.1.1944 jižně od Monte Cassina. Rudolf Heger získal RK 20.1.1943 jako velitel 4. roty 96. dělostřeleckého pluku 44. pěší divize za boje ve stalingradském kotli. Rudolf Heger byl bratrem Otty Hegera.

Nadporučík (Oberleutnant) Kurt Heidrich – *12.11.1919 Slatinice (Schladnig) okres Most, +11.3.1945 nezvěstný. Kurt Heidrich získal RK jako velitel 5. baterie 341. pluku protiletadlových děl za boj v Kuronsku.

Četař (Unteroffizier) Johann Hlauschka – *11.4.1914 Uničov (Mährisch Neustadt) okres Olomouc, +4.4.1965 Vídeň. Johann Hlauschka získal RK 3.4.1943 jako velitel družstva 3. roty 462. granátnického pluku 262. pěší divize za boje u Orla.

Poručík Herbert von Hoffer – *18.1.1920 Karlovy Vary (Karlsbad), +1.9.1967 Zeltweg, SRN. Herbert von Hoffer získal RK 8.8.1944 jako velitel 5. letky 77. bitevní eskadry (SG 77) za boje na východní frontě. V Luftwaffe působil i po válce a v hodnosti majora zahynul při cvičném letu.

Poručík (Leutnant) Justin Hönig

*9.7.1917. Justin Hönig získal RK 18.2.1945 jako šikovatel a velitel čety ve 3. rotě 41. pluku pancéřových granátníků 10. divize pancéřových granátníků za boje ve Slezsku.

Strážmistr (Wachtmeister) Theodor Hotzy

*15.9.1920 Valtrovice (Waltrowitz) okres Znojmo, +21.7.1994 Kreuttal, Dolní Rakousko.

Theodor Hotzy získal RK 9.6.1944 jako velitel čety 7. füsilier praporu 7. pěší divize za boje u Pinska.

Kapitán (Hauptmann) Adolf Hoyer – *17.7.1915, +4.11.1943 u Kijeva. Adolf Hoyer získal RK 8.10.1943 jako velitel 4. roty 120. průzkumného oddílu 20. divize pancéřových granátníků za boje na východní Ukrajině.

Kapitán (Hauptmann) Franz Hrdlicka

*15.10.1920 Dvorska (Maxdorf) okres Brno-město, +25.3.1945 Hetzenrod, Hesensko. Franz Hrdlicka získal RK 9.8.1944 jako velitel 5. letky 77. stíhací eskadry (JG 77) za boje nad Itálií a Balkánem. Dosáhl 60 vzdušných vítězství.

Ritter Dr. Alfred von Hubicki

*5.2.1887 Fričovce (Friedrichsdorf) okres Prešov, +14.7.1971 Vídeň.

Alfred von Hubicki získal RK 20.4.1941 jako velitel 9. tankové divize za úspěchy v balkánském tažení

Nadporučík (Oberleutnant) Alois Hulha

*2.10.1921 Hostomice (Hostomitz) okres Teplice, +7.5.1983 Ludwigsburg, SRN. Alois Hulha získal RK 17.3.1945 jako příslušník 53. bojové eskadry “Legion Condor” (KG 53 “Legion Condor”) na východní i západní frontě.

Major Walter Huß – *26.12.1915, +29.1.1945 Schönfeld, Východní Prusko. Walter Huß získal RK 21.9.1944 jako kapitán a velitel 1. praporu 240. dělostřeleckého pluku 170. pěší divize za boje ve Východním Prusku.

Poručík (Leutnant) Ekhard Hübner

*30.5.1920 Zábřeh (Hohenstadt a. d. March) okres Šumperk, +28.3.1942 Staraja Russa. Ekhard Hübner získal RK in memoriam 3.5.1942 jako příslušník 3. stíhací eskadry “Udet” (JG 3 “Udet”) za boje nad východní frontou. Dosáhl 47 vzdušných vítězství.

Major Josef Hyza

*12.7.1909 Nové Lublice (Neu-Lublitz) okres Opava, +7.8.1970 Enns, Rakousko. Josef Hyza získal RK 9.6.1944 jako zástupce velitele 579. granátnického pluku 306. pěší divize za boje v Moldavsku. Po válce sloužil v rakouském Bundesheeru a do penze odešel jako plukovník.

Šikovatel (Feldwebel) Otto Chowanetz

* 24.10.1919 Zaječí (Saitz) okres Břeclav, +17.3.1943 Orel, SSSR. Otto Chowanetz získal RK in memoriam 8.8.1943 jako velitel čety v 1. rotě 17. granátnického pluku 31. pěší divize za boje u Orla, kde padl.

Kapitán (Hauptmann) Egbert Jaeckel – *16.10.1919 Raspenava (Raspenau) okres Liberec, +17.7.1943. Egbert Jaeckel získal RK 14.5.1942 jako příslušník 2. stuka eskadry (Sturzkampfgeschwader 2 “Immelmann”) za boje na východní frontě a mimo jiné za sestřelení 12 letadel.

Kapitán (Hauptmann) Paul-Vinzenz Jansky

*18.1.1916, +22.10.1998.

Paul-Vinzenz Jansky získal RK 12.8.1944 jako nadporučík a velitel 7. roty 49. mysliveckého pluku 28. myslivecké divize za boje za boje u Minska.

Poručík (Leutnant) Fritz Jaquet

*17.5.1914 Mohelnice (Müglitz) okres Šumperk, +12.9.2000. Fritz Jaquet získal RK 9.5.1945 jako adjutant velitele 1. praporu 62. granátnického pluku 7. pěší divize u Gdaňska.

Major Konrad Kahl

*13.3.1912 Čechyně (Tschechen), okres Vyškov, +31.7.1968 Ingolstadt. Konrad Kahl získal RK 31.7.1942 jako kapitán a velitel I. skupiny 30. bojové eskadry (KG 30) za boje na západě i na východě. Po válce zůstal v Luftwaffe a do penze odešel v hodnosti podplukovníka.

Strážmistr (Wachtmeister) Eduard Klar

*30.12.1915.

Eduard Klar obdržel RK 17.6.1943 jako příslušník 122. dělostřeleckého pluku 122. pěší divize za boje v prostoru Staraja Russa.

Kapitán (Hauptmann) Erich Klier – *13.9.1918, +15.6.1995. Erich Klier získal RK 4.5.1944 jako nadporučík a velitel 5. roty 56. mysliveckého pluku 5. myslivecké divize za boje u Kovelu.

Poručík (Leutnant) Walter Knaf – *9.11.1919 Sokolov (Falkenau), +8.12.1943 kóta 907 u Vandry, Itálie. Walter Knaf získal RK in memoriam 4.4.1944 jako velitel čety 8. roty 2. výsadkového pluku pancéřových granátníků “Hermann Göring” za boje v Itálii.

Šikovatel (Feldwebel) Walter Knirsch – *17.1.1919 Třebařov (Treibendorf) okres Svitavy, +14.4.1946 tamtéž. Walter Knirsch získal RK získal 21.12.1944 jako velitel čety 14. roty 89. pluku 12. divize lidových granátníků za boje u Cách.

Major Rudolf Koppe – *7.4.1908 Janov (Johannesthal) okres Krnov, +25.5.1995 Hildesheim, SRN. Rudolf Koppe získal RK 18.11.1944 jako kapitán a velitel 23. průzkumného oddílu 23. tankové divize za boje v Maďarsku. V letech 1956-1963 sloužil v Bundeswehru a do výslužby odešel v hodnosti majora.

Kapitán (Hauptmann) Heinrich Krafft

*13.8.1914 Bílina (Bilin) okres Teplice, +14.12.1942 Bělyj, SSSR. Heinrich Krafft získal RK 18.3.1942 jako velitel 3. letky 51. stíhací eskadry “Werner Mölders” (JG 51 “Werner Mölders”) za boje na západní i východní frontě, i když drtivou většinu ze svých 78 vítězství dosáhl na východě. Byl sestřelen sovětským flakem, havárii přežil, ale byl ubit k smrti sovětskými vojáky.

Četař (Unteroffizier) Rupprecht Kral

*18.12.1919 Mišovice (Nispitz) okres Znojmo, +9.9.1983.

Rupprecht Kral získal RK 15.5.1944 jako příslušník 19. granátnického pluku 7. pěší divize za boje v Pripjati.

Nadporučík (Oberleutnant ) Franz Kretschmer – 5.10.1918 Jílové (Eulau) okres Děčín, +28.5.1987 Essen, SRN. Franz Kretschmer získal RK 17.12.1943 jako poručík a velitel čety v 656. pluku těžkých stíhačů tanků (schw.PzJägRgt 656) za boje u Bobrujska.

Četař (Unteroffizier) Franz Kreuzer

21.9.1918 Domašov (Thomasdorf) okres Jeseník, +3.4.1983.

Franz Kreuzer získal RK 15.1.1943 jako velitel družstva 3. roty 89. granátnického pluku 12. pěší divize za boje u Děmjanska.

Kapitán (SS-Hauptsturmführer) Franz-Josef Krombholz

13.8.1920 Horní Police (Ober-Politz) okres Česká Lípa, +13.12.2000. Franz-Josef Krombholz získal RK 28.3.1945 jako velitel III. praporu 14. horského pluku SS 7. dobrovolnické horské divize “Prinz Eugen” za boje v Jugoslávii. Německý kříž ve zlatě získal 24.4.1944 jako nadporučík a velitel 7. roty III. praporu

Kapitán (Hauptmann) Rudolf Kunert – *1.8.1920 – 15.6.1966. Rudolf Kunert získal RK 21.9.1944 jako velitel II. praporu 401. granátnického pluku 170. pěší divize za boje ve Východním Prusku.

Šikovatel (Feldwebel) Albert Langer

*5.9.1924 Kunčice (Kunzendorf), +24.5.1994. Albert Langer získal RK 7.4.1944 jako svobodník a velitel družstva 51. granátnického pluku 18. divize pancéřových granátníků za boje u Bobrujska.

Nadporučík (SS-Obersturmführer) Franz Liebisch – *5.2.1921 Jiříkov (Georgswalde) okres Děčín, +12.2.1945 Budapešť. Franz Liebisch získal RK 5.2.1945 jako velitel jízdní eskadry 8. jízdní divize SS Florian Geyer za boje v Budapešti, kde také padl.

Nadporučík (Oberleutnant) Gerhard Loos – *21.8.1918 Komořany (Kommern) okres Most, +5.2.1944 SSSR. Stíhací pilot Gerhard Loos získal RK 6.3.1944 in memoriam jako poručík a velitel 8. letky 54. stíhací eskadry (JG 54). Dosáhl 92 vzdušných vítězství.

Četař (Unteroffizier) Richard Lühne – *31.10.1913 – 10.7.1944 Norimberk, SRN. Richard Lühne získal RK 28.10.1944 jako příslušník 389. dělostřeleckého pluku 389. pěší divize za boje v Lotyšsku.

Major Franz Mader

*28.1.1912 Prostřední Rokytnice (Mitteldorf) okres Rychnov nad Kněžnou, +24.10.1988 Bielefeld, SRN. Franz Mader získal RK 12.12.1944 jako velitel I. praporu 576. granátnického pluku 305. pěší divize za boje u Bologni. Německý kříž ve zlatě získal 13.9.1942 jako nadporučík a velitel 6. roty 276. pěšího pluku 94. pěší divize za boje u Stalingradu. Po válce sloužil v Bundeswehru a do výslužby odešel jako plukovník.

Brigádní generál Augustín Malár

*18.7.1894 Reitern, Horní Rakousko, +březen 1945 Sachsenhausen. Augustín Malár získal RK 23.1.1942 jako velitel Rychlé divize Slovenské armády za boje na východní frontě. Za ne zcela vyjasněných okolností byl v březnu 1945 popraven v koncentračním táboře Sachsenhausen.

Generál pěchoty Friedrich Materna

*21.6.1885 Dvorce (Hof) okres Bruntál, +11.11.1946 Vídeň.

Bývalý příslušník rakouského Bundesheeru Friedrich Materna získal RK 5.8.1940 jako generálporučík a velitel 45. pěší divize za boje ve Francii.

Vrchní strážmistr (Oberwachtmeister) Josef Mathes

*4.2.1908 (Asch) okres Cheb, +19.9.1944. Josef Mathes získal RK in memoriam 4.10.1944 jako velitel čety 3. baterie 280. brigády samohybných děl (SturmGeschBrig 280) za boje ve Francii, kde také padl.

Kapitán (SS-Hauptsturmführer) Walter Mattusch

*14.6.1909 Tis u Blatna (Tyß bei Pladen) okres Plzeň-sever, +1.2.2000.

Walter Mattusch získal RK 6.5.1945 jako velitel II. praporu 3. pluku pancéřových granátníků SS “Deutschland” 2. tankové divize SS “Das Reich” za boje v Rakousku.

Kapitán (Hauptmann) Rudolf Miethig

*17.10.1921 Cvikov (Zwickau) okres Česká Lípa, +10.6.1943 u Krymské, SSSR.

Rudolf Miethig získal RK 29.10.1942 jako velitel 3. letky oddílu 52. stíhací eskadry (JG 52) za boje nad Krymem. Dosáhl 101 vzdušných vítězství.

Plukovník (Oberst) Werner Mildebrath

*20.6.1904, +2.6.1984.

Werner Mildebrath získal RK 12.8.1942 jako podplukovník a velitel I. praporu 5. tankového pluku 21. tankové divize za boje v Libyi.

Šikovatel (Feldwebel) Franz Mosler – *22.1.1909 Harrachov (Harracksdorf) okres Semily, +7.7.1944 Ussel, Francie. Franz Mosler získal RK 9.5.1942 jako svobodník a příslušník 9. roty 461. pěšího pluku 252. pěší divize za boje u Gžatska.

Poručík (Leutnant) Johann Muhr

*25.3.1910 Moravská Ostrava (Mährisch Ostrau), +29.10.1977 Vídeň.

Johann Muhr získal RK 22.11.1943 za bojů na Krymu jako velitel obrněného vlaku 505. oddílu protiletadlového dělostřelectva patřícího do 9. flak divize.

Kapitán (Hauptmann) Rudolf Neumann – *24.9.1920 Raspenava (Raspenau) okres Děčín, +8.11.1995 Weilheim, SRN. Rudolf Neumann získal RK 17.4.1945 jako velitel 2. letky 1. bitevní eskadry (SchlachtG 1) za boje nad východní frontou.

Nadporučík Rainer Nossek – *5.5.1920 Zálesní Lhota (Huttendorf) okres Semily, +30.4.1945 u Schwerinu, Německo. Rainer Nossek získal RK 29.10.1944 jako vrchní šikovatel a příslušník 3. bitevní eskadry (SchlachtG 3) za boje nad východní frontou.

Četař (Unteroffizier) Karl Österreicher

*24.8.1913 Havraníky (Kaidling) okres Znojmo, +30.8.1954 Amberg, SRN. Karl Österreicher získal RK 18.12.1942 jako svobodník a střelec z kulometu 11. roty 186. granátnického pluku 73. pěší divize za boj u Novorossijska.

Šikovatel (Feldwebel) Walter Patry – *15.4.1917 Jihlava (Iglau), +22.1.1945. Walter Patry získal RK in memoriam 22.2.1945 jako příslušník 22. průzkumné skupiny za činnost nad východní frontou.

Nadporučík (Oberleutnant) Viktor Petermann

*26.5.1916 Vejprty (Weipert) okres Chomutov, +19.5.2001 Freiberg, SRN. Viktor Petermann získal RK 19.2.1944 jako poručík a příslušník 52. stíhací eskadry (JG 52) za boj nad jižní Ukrajinou.

Major Joachim Petzold

*26.2.1913 Lovečkovice (Loschowitz) okres Litoměřice, +23.7.1991 Salem, SRN. Joachim Petzold získal RK 18.5.1943 jako kapitán a velitel I. skupiny 27. bojové eskadry (KG 27 “Boelcke”). Po válce působil v Bundeswehru dál a do výslužby odešel v roce 1971 v hodnosti plukovníka generálního štábu.

Vrchní strážmistr (Oberwachtmeister) August Pietschmann – *22.2.1915 Mikulášovice (Nixdorf) okres Děčín, +23.4.2004. August Pietschmann získal RK 20.10.1944 jako velitel spojovacího oddílu 24. dělostřeleckého pluku 24. pěší divize za boje v Kuronsku.

Šikovatel (Feldwebel) Karl Pietschmann – *20.8.1917, +19.3.1944. Karl Pietschmann získal RK in memoriam 19.6.1944 jako velitel ženijní čety 57. granátnického pluku 9. pěší divize za boje u Umaně.

Desátník (Obergefreiter) Johann Pollak – *7.6.1922, +1.4.1944. Johann Pollak získal RK in memoriam 4.5.1944 jako telefonista štábu 434. granátnického pluku 131. pěší divize za boje u Kowelu.

Major (SS-Sturmbannführer) Hermann Potschka

*9.11.1911 Dolní Dunajovice (Untertannowitz) okres Břeclav, +1.5.1945 Berlín.

Hermann Potschka získal RK 16.12.1944 jako velitel II. praporu 11. dělostřeleckého pluku SS z 11. dobrovolnické divize pancéřových granátníků SS “Nordland” za boje v Kuronsku.

Četař (Unteroffizier) Johann Prchal – *23.1.1912 Dolní Dunajovice (Unter-Tannowitz) okres Břeclav, +17.10.1943. Johann Prchal získal RK in memoriam 12.11.1943 jako velitel družstva 448. granátnického pluku 137. pěší divize za boje u Gomelu, kde byla divize zničena.

Vrchní šikovatel (Oberfeldwebel) Wilhelm Preussler – *3.12.1919, +9.4.1944. Wilhelm Preussler získal RK in memoriam 9.6.1944 jako velitel čety 12. roty 12. granátnického pluku 31. pěší divize za boje u Mogileva.

Poručík (Leutnant) Ernst Prochaska

*7.6.1917 Moravská Ostrava (Mährisch Ostrau), +9.8.1942 u Majkopu, SSSR. Ernst Prochaska získal RK in memoriam 13.9.1942 jako velitel 8. roty Lehr Regimentu z.b.V. 800 “Brandenburg” (školního pluku zvláštního určení 800 “Brandenburg”). Ernst Prochaska velel diverznímu komandu, které oblečené do sovětských uniforem obsadilo důležitý most u Majkopu, sám při přestřelce padl.

Major (SS-Sturmbannführer) Walter Reder – *4.2.1915 Jeseník (Freiwaldau), +26.4.1991 Vídeň. Walter Reder získal RK 3.4.1943 jako kapitán a velitel I. praporu 1. pluku pancéřových granátníků SS divize “Totenkopf” za boje u Charkova.

Nadporučík (SS-Obersturmführer) Franz Riedel

*2.12.1921 Český Těšín, +17.5.2001. Franz Riedel získal RK 28.3.1945 jako velitel 7. roty 10. tankového pluku SS z 10. tankové divize SS “Frundberg” za boje na Odře.

Nadporučík (Oberleutnant) Walter Riedel

*6.4.1919 Starý Harcov (Alt Harzdorf) okres Liberec, +24.9.1943 u Kijeva.

Walter Riedel získal RK 14.4.1943 jako poručík a velitel 3. roty 73. pluku pancéřových granátníků 19. tankové divize za boj u Izjumu.

Šikovatel (Feldwebel) Otto Riehs

*12.8.1921 Mariánské Lázně (Marienbad).

Otto Riehs získal RK 11.10.1943 jako příslušník 14. roty 55. granátnického pluku 17. pěší divize za boje u Nikopolu.

Vrchní šikovatel (Oberfeldwebel) Walther Richter – *30.5.1919 Radouň (Radaun) okres Mělník. Walther Richter získal RK 28.2.1945 jako palubní mechanik 53. bojové eskadry “Legion Condor” (KG 53 “Legion Condor”).

Nadporučík (Oberleutnant) Oskar Romm

*18.12.1919 Hejnice (Haindorf) okres Liberec, +1.5.1993.

Oskar Romm získal RK 29.2.1944 jako příslušník 51. stíhací eskadry “Werner Mölders” (JG 51 “Werner Mölders”) za boje nad východní frontou i nad Německem. Dosáhl 92 vzdušných vítězství.

Nadporučík (Oberleutnant) Walter Rott – *1.3.1915, +11.4.1998. Walter Rott získal RK 11.3.1945 jako velitel 5. roty 1122. granátnického pluku 553. divize lidových granátníků za boje v Porýní.

Plukovník (Oberst) Hermann Sauer– *22.1.1893, +15.8.1979. Hermann Sauer získal RK 30.4.1945 jako velitel pluku “Sauer” v pevnosti Vratislav (Festung Breslau). Německý kříž ve zlatě získal 26.9.1942 jako velitel 527. pěšího pluku 298. pěší divize.

Poručík (Leutnant) Waldemar Semelka

*8.1.1920 Doubrava (Dombrau) okres Karviná, +21.8.1942 u Stalingradu.

Waldemar Semelka získal RK 4.9.1942 jako příslušník 52. stíhací eskadry (JG 52) za boje nad východní frontou. Dosáhl 75 vzdušných vítězství.

Poručík (SS-Untersturmführer) Oskar Schäfer

*16.1.1921 Mikulášovice (Nixdorf) okres Děčín. Oskar Schäfer získal RK 29.4.1945 jako velitel 3. roty 503. oddílu těžkých tanků SS (schw.SS-PzAbt 503) za boje v Berlíně.

Četař (Unteroffizier) Josef Schmied – *16.2.1913 Mračnice (Raschnitz) okres Domažlice, +12.12.1972. Josef Schmied získal RK 26.1.1944 jako velitel družstva 198. ženijního praporu 98. pěší divize za boje na Krymu.

Desátník (Obergefreiter) Franz Schmitzer – *9.9.1920. Franz Schmitzer získal RK 26.9.1942 jako příslušník 4. roty 6. dělostřeleckého pluku 6. pěší divize.

Poručík (Leutnant) Ernst Schnabl – *1.2.1911 Nejdek (Neudek) okres Karlovy Vary, +12.9.1982 Germering, SRN. Ernst Schnabl získal RK 7.2.1944 jako velitel 9. roty 204. mysliveckého pluku 97. myslivecké divize za boje u Nikopolu.

Vrchní šikovatel (SS-Oberscharführer) Alois Schnaubelt

*16.1.1921 Skřípov (Wachtel) okres Prostějov.

Alois Schnaubelt získal RK 16.11.1944 jako četař a příslušník 5. oddílu protiletadlového dělostřelectva SS 5. tankové divize SS “Wiking” za boje u Varšavy.

Nadporučík (SS-Obersturmführer) Otto Schneider

*28.9.1921 Častolovice (Schaßtolowitz) okres Česká Lípa, +6.11.2001. Otto Schneider získal RK 4.5.1944 jako velitel 7. roty 5. tankového pluku SS z 5. tankové divize SS “Wiking” za boje na Ukrajině. Až do roku 1949 byl pohřešovaný, poté se vrátil ze sovětského zajetí.

Nadporučík Rudolf Schön – *6.11.1920 Krumperky (Krumberg) okres Šumperk. Rudolf Schön získal RK 12.12.1944 jako velitel 3. roty 8. ženijního praporu 8. myslivecké divize za boje na Slovensku a v severním Maďarsku.

Četař (Unteroffizier) Michael Schroepfer

*16.1.1915, +27.12.1980.

Michael Schroepfer získal RK 27.12.1941 jako desátník a příslušník 14. roty 111. pěšího pluku 35. pěší divize za boje u Moskvy.

Šikovatel (Feldwebel) Karl Streit – *15.1.1914 Adolfovice (Adelsdorf) okres Jeseník, +9.11.1943 Gorodok u Vitebska. Karl Streit získal RK 9.11.1943 jako velitel 11. čety 461. granátnického pluku 252. pěší divize, za boje u Jelni.

Major Richard Taubert – *29.7.1911 Cheb (Eger), +24.6.1959 Mnichov, SRN. Richard Taubert získal RK 16.11.1942 jako kapitán a velitel 5. letky 122. průzkumné skupiny. Po válce zůstal v Luftwaffe a do penze odešel v hodnosti podplukovníka.

Četař (Unteroffizier) Franz Theissig– *10.6.1920. Franz Theissig získal RK 14.4.1945 jako velitel družstva 32. granátnického pluku 24. pěší divize za boje v Kuronsku.

Kapitán (Hauptmann) Ekkehard Tichy

*26.8.1922 Uničov (Mährisch Neustadt) okres Olomouc, +16.8.1944 Albhausen, Hesensko. Ekkehard Tichy získal RK 14.1.1945 in memoriam jako nadporučík 9. letky 3. stíhací eskadry “Udet” (JG 3 “Udet”) za boje nad východní i západní frontě a nad Německem. Dosáhl 25 vzdušných vítězství.

Nadstrážmistr (Oberwachtmeister) Josef Trägner – *10.2.1915 Želízy (Schelesen) okres Mělník, +20.1.1974. Josef Trägner získal RK 23.8.1943 jako velitel děla 1. baterie 667. oddílu samohybných děl (SturmGeschAbt 667) za boje u Orši.

Brigádní generál Jozef Turanec

*7.3.1892 Sučany okres Martin, +9.3.1957 Leopoldov.

Jozef Turanec získal RK 7.8.1942 jako velitel Rychlé divize Slovenské armády. Zemřel během výkonu trestu ve věznici Leopoldov na Slovensku

Četař (Unteroffizier) Franz Wabro

*1.11.1911 Benešov nad Černou (Deutsch Beneschau) okres Český Krumlov, +30.11.1986 Neustift, Rakousko.

Franz Wabro získal RK 4.7.1944 jako velitel družstva ve štábní rotě 534. granátnického pluku 384. pěší divize, která tehdy bojovala v Moldavsku.

Kapitán Rudolf Weinelt – *16.4.1917 Mackov (Motzdorf) okres Teplice, + 2.7.1996. Rudolf Weinelt získal RK 12.11.1943 jako velitel 2. roty 19. ženijního praporu 19. tankové divize za boje u Kijeva.

Vrchní šikovatel Georg Weiß *25.11.1918 Cheb (Eger), +13.8.1963 Nidda, SRN.

Georg Weiß získal RK 12.11.1943 jako četař a velitel družstva 521. granátnického pluku 296. pěší divize za boje u Gomelu.

Podporučík (SS-Hauptscharführer) Gustav Wendrinsky

*24.1.1923 Bratislava, +13.2.1945 Budapešť.

Gustav Wendrinsky získal RK jako velitel 1. čety protitankového oddílu 8. jízdní divize SS Florian Geyer. Padl při pokusu probít se z Budapešti.

Kapitán (Hauptmann) Karl Wettengel – *29.10.1912 Podhradí (Neuberg) okres Cheb, +2.11.1986 Neumünster, SRN. Karl Wettengel získal RK 24.1.1944 jako adjutant 559. granátnického pluku za boje u Nevelu.

Nadpraporčík (Oberfähnrich) Peter Windschüttl

*20.5.1918 západní Čechy, +21.1.1992.

Peter Windschüttl získal RK 22.7.1943 jako četař a příslušník protitankového oddílu 72. granátnického pluku 46. pěší divize u Izjumu.

Nadporučík (Oberleutnant) Franz Woidich

*2.1.1921 Znojmo (Znaim), +5.7.2004.

Franz Woidich získal RK 11.6.1944 jako poručík a příslušník 52. stíhací eskadry (JG 52) za boje nad východní frontou. Dosáhl 110 vzdušných vítězství.

Četař (Unteroffizier) Karl Wolf – *25.1.1922 Královec (Königshan) okres Trutnov, +30.5.1974. Karl Wolf získal RK 28.2.1945 jako velitel družstva II. praporu 432. granátnického pluku 131. pěší divize za boje ve Východním Prusku.

Šikovatel (Feldwebel) Franz Wurdak

*5.9.1921 Nechranice (Negranitz), okres Chomutov, +25.3.2004 Linec, Rakousko.

Franz Wurdak získal RK 13.9.1943 jako velitel 4. čety ženijního praporu 137. pěší divize během bojů na Desně, těsně před zničením a rozpuštěním divize.

Nadporučík (Oberleutnant) Hermann Zürner

*8.12.1903, +13.5.1972.

Hermann Zürner získal RK 28.12.1944 jako velitel II. praporu 10. pluku pancéřových granátníků z 9. tankové divize za boje na Rýně.

Vrchní šikovatel (Oberfeldwebel) Rudi Zwesken – *13.8.1919 Horní Maršov (Marschendorf) okres Trutnov, +22.2.1946 Bitterfeld.

Rudi Zwesken získal RK 21.3.1945 jako příslušník 6. letky 300. stíhací eskadry (JG 300) za boje nad Německem. Dosáhl 52 vzdušných vítězství.

Pokačováni zde:

Rytířský kříž Železného kříže s Dubovými ratolestmi a Meči – part 1.
Rytířský kříž Železného kříže s Dubovými ratolestmi – part 2.

Autor: Peter Steindl

2 komentáře

    Leave a Comment

    By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

    The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

    Close