Bitva u Kameněva 1941

Relativně snadno a s nízkými ztrátami dobytý Orel 4. Panzer Division, spolu s obklíčením několika sovětských armád, byly důvody, proč se německé velení rozhodlo zaútočit na nepřátelské pozice ve směru Tula ad Moskva. Nedostatek paliva a munice spolu s opotřebením tanků a nedostatkem dílů Němce neodradil. Počasí bylo excelentní, povrch kompaktní a nepřítel poražen. Navíc OKW očekával, že Guderianovy aktivity v jižním sektoru odkloní pozornost nepřátelských sil od akcí von Bockovy Armee Gruppe Mitte, útočící ze západu.

4.10. potvrdil letecký průzkum příjezd mnoha ruských tanků vlaky do Mženska. Varován 1.10. Guderianovým postupem, který byl jasný již před von Bockovým úderem příštího dne, poslal Stalin generála D.D. Leljušenka s motorizovaným plukem do Mženska. Malá baterie Kaťuší a 4. tanková brigáda s KV-1 a T-34, které přijel po železnici z Leningradu, byly přidány k těmto silám. To byla vozidla odhalená německým leteckým průzkumem, který měl podezření, že jsou mezi nepřátelskými silami tanky KV. Leljušenko, který čelil Němcům na řece Lisiza, měl k dispozici lehké tanky, protitanková děla a zakopanou pěchotu mezi železnicí a vesnicí Kameněvo, která kontrolovala most. XXIV. Panzerkorps pokračoval v postupu 5.10., s 3. Panzer Division na Bolchov a 4. na Mžensk: 50 kilometrovou díru mezi nimi kryl letecký průzkum a průzkumná vozidla. V noci dorazila 4. Panzer Division (General W. von Langermann) k řece Lisiza.

V 9:00 byly vypáleny na známé nepřátelské pozice první výstřely, které následoval útok 35. Panzer Brigade generála H. Eberbacha. Jeho pět tankových rot a motocyklový prapor, které byly podporovány polním dělostřelectvem, oddílem nebelwerferů a baterií děl 88 mm, bylo vrženo přes most. Minový zátaras prošli beze ztrát a zamířili na hřeben. Boj tanků Panzer III a IV s T-26 a protitankovými kanóny vedl ke zničení sovětských sil. Odvážná ruská pěchota, která chtěla zničit německé tanky ručními bombami, byla zničena motocyklisty. Cesta pro tanky k okupaci hřebenu, následovány 6 houfnicemi 105 mm a kanóny 100 mm se dvěma 88 mm děly, byla otevřena. 4. tanková brigáda generála Katukova to očekávala.
Po nočním přesunu z 5. na 6. dosáhla lesa u Vojna a očekávala, až se Němci ukáží před hlavněmi jejich kanónů 76 mm. S pohodlným náměrem pronikaly náboje německým pancéřováním na 800 metrů, přičemž německé kanóny 50 mm jim nezpůsobily žádnou škodu. Nerovné střetnutí trvalo chvíli. Německé tanky se stáhly do skrytých pozic a přenechaly práci polnímu dělostřelectvu. Ale 88 neudělaly svoji práci. Po několika výstřelech byly zničeny palbou z tanků a přenechaly práci dělům 105 mm a 100 mm umístěným na linii řeky.

Ruský protiútok

Mženská bitva pokračovala soubojem mezi německými děly a sovětskými tanky během noci 5.10. Důležité je, že tyto tanky byly v koncentrované formaci. Katukov zahájil útok s KV-1 a T-34, poté co 4. Panzer Division pokusila překročit Lisizu u Kameněva. Dva kanóny 88 mm byly umístěny na hřebenu pro odražení takového útoku. T-34 a KV-1 postupovaly ve dvou vlnách, první byla kryta druhou. Jedna skupina se pohybovala po cestě, kdežto další s 25 tanky napadla německé křídlo z lesa. Silným bodem obrany mostu byly kanóny 100 mm, zamaskované zahájily palbu. T-34 zničily několik děl 105 mm, než byly odraženy německou pěchotou. Rusové byli podpořeni palbou děl 76 mm svých kamarádů z hřebene. Poté co se dostali na 20 metrů před německá děla, ztratili Rusové svoji výhodu, bylo zasaženo 5 tanků, z toho 3 zničil Leutnant Krause ze skryté pozice. Šokovaní Němci dokončili svůj ústup, zatímco Rusové se reorganizovali s dělostřelectvem a pěchotou pro následující denní útoky. V noci napadl první sníh a tak začal Guderianův postup na Tulu.

Význam tohoto boje proti většímu množství ruských tanků byl značný. Zastavení fronty silnou ruskou obranou začalo být důležité hlavně když se začaly německém komunikační linie hroutit pro špatné počasí. Tento blok zničil německé šance na to, neposkytnout Rusům dostatek času pro přípravu obrany Moskvy. Němci opět ukázali převahu nad Rusy ve výcviku a taktice, ale německá technika již na sovětskou nedostačovala. Za několik měsíců dostaly Panzer III a IV silnější pancéřování a lepší děla 50 mm L60 a 75 mm L43. Byly zahájeny nové projekty Tiger a Panther. Žádné z těchto zdokonalení však Němce neuchránilo před zimou. Kombinace sníh-bahno-KV-T34 zpomalila německý postup definitivně, mezi bitvou u Lisize a pádem Mženska plynulo 19 dnů, teploty klesly na -30ºC, což redukovalo efektivitu vozidel na 20%. Pásy zapadaly do bahna a poté byly zablokovány mrazem, poprvé bylo mnoho tanků opuštěno, když Němci ustupovali.

Leave a Comment