Barkmannův roh

Jakmile dorazila do Normandie 2. tanková divize SS Das Reich, spojila se s divizí Götz von Berlichingen, která zde již zápolila s Američany pokoušejícími se proniknout do vnitrozemí. Hned v prvních dnech zapojení této divize do bitvy o Normandii se jeden její příslušník, známý jako notorický ničitel nepřátelských tanků, zasloužil o další povznesení její už beztak skvělé pověsti.

SS-Oberscharführer Ernst Barkmann se uz předtím na východní frontě projevil jako jeden z nejlepších velitelů tanku 2. tankového pluku SS. První zničený tank na západní frontě si zapsal na své konto 8. července 1944. Byl jim americký tank M4 Sherman. O pět dnů později obohatil svoje skóre od další tři M 4 Sherman.

Skutečně čestné místo mezi předními tankistickými esy Německa si Barkmann vysloužil až 27. července na několika křižovatkách poměrně opuštěné silnice ze St. Lô do Coutances. Místo později vešlo ve známost jako “Barkmannovo zákoutí“. Parkoval se svým tankem ve stínu velikého dubu, když najednou zpozoroval, jak se k němu přibližuje dlouhá americká kolona asi čtrnácti tanků Sherman. Jakmile se přiblížila na účinný dostřel, nemeškal a zahájil palbu. Dva přední Shermany se hned nato octly v plamenech. Za nimi spatřil cisternu s pohonnými hmotami a opět přesně vypálil. Překážku na silnici v podobě tří vraků dosud zahalených oblaky hustého dýmu se pokoušely objet dva Shermany. Prvního Barkmann ihned zlikvidoval, kdežto druhému se podařilo několikrát neuspěšně vystřelit. Na mohutné pancéřování Panthera razance amerických střel nestačila. Přesným zásahem byl zničen i tento Sherman. Barkmannův Panther se pak stal terčem náletu spojeneckých stíhacích bombardérů, z něhož vyšel s poškozeným pásem a systémem větrání. Pod clonou dýmu tohoto náletu se k domnělé oběti přiblížily další dva Shermany. S hrůzou zjistily, že Barkmannov tank je stále bojeschopný. Zanedlouho se oba Shermany proměnily v hořící vraky. Barkmann stačil zničit ještě jednoho Shermana. A vydal rozkaz řidiči zařadit zpátečku a vyjet z ohroženého pásma. Už to samo o sobě ještě nebylo v tak těžce poškozeném tanku zrovna nejsnazší.

Devět ze čtrnácti Shermanů, jež se pokoušely atakovat tohoto osamělého Panthera, bylo zničeno. Barkmannovi podařilo dostat do bezpečí německých linií své muže i poškozený tank. Tento velitel tanku byl dne 27. září vyznamenán Rytířským křížem.

Awards and decorations

At the time of his capture in 1945, Barkmann was authorized the following awards:
Wound Badge in Silver
Infantry Assault Badge
Panzer Assault Badge
Iron Cross 2nd Class
Iron Cross 1st Class
Knight’s Cross

Barkmann ve svém tanku Panther Ausf. D
Barkmann ve svém tanku Panther Ausf. D

 

Leave a Comment